Use the list below to research candidates and propositions. You will never find party affiliations on this page. We believe you should research all of your options without the distraction of affiliations.

 

The following candidates are on the May 2014 runoff or November 2014 general ballot.

United States Senator (6 Yr Term, Unlimited)
David Alameel United States Senator badge-twitter badge-facebook Campaign Site
John Cornyn United States Senator badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2002, 2008
Rebecca Paddock United States Senator badge-facebook Campaign Site
Tanuja Paruchuri United States Senator badge-facebook
Jon Roland United States Senator badge-twitter badge-facebook
United States Representative (2 Yr Term, Unlimited)
Jeb Hensarling US Congress, District 5 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Kenny Marchant US Congress, District 24 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Patrick Fabian McGehearty US Congress, District 24 Campaign Site
Michael C Burgess US Congress, District 26 badge-twitter badge-facebook Elected 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Eddie Bernice Johnson US Congress, District 30 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Frank Perez US Congress, District 32
Pete Sessions US Congress, District 32 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Marc Veasey US Congress, District 33 badge-twitter badge-facebook Elected 2012
TX Governor (4 Yr Term, Unlimited)
Greg Abbott Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site ——————————-
Wendy Davis Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Kathie Glass Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site
TX State Officials (4-6 Yr Terms, Unlimited)
Jamie Balagia Attorney General
Sam Houston Attorney General badge-facebook Campaign Site
Ken Paxton Attorney General badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Robert D. Butler Lieutenant Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Dan Patrick Lieutenant Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Leticia R. Van de Putte Lieutenant Governor badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Mike Collier Comptroller badge-twitter Campaign Site
Glenn Hegar Comptroller badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Harvey Hilderbran Comptroller badge-twitter badge-facebook Campaign Site
George P. Bush Land Commissioner badge-twitter badge-facebook Campaign Site
John F. Cook Land Commissioner Campaign Site
Jim Hogan Commissioner of Agriculture
Sid Miller Commissioner of Agriculture badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Steve Brown Railroad Commissioner badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Ryan Sitton Railroad Commissioner badge-twitter badge-facebook Campaign Site
TX Justice Supreme Court (Can be appointed if vacancy, otherwise elected for 6 year term, Unlimited)
Nathan L Hecht Chief Justice, Supreme Court badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 1988, 1994, 2000, 2006, 2012
William Moody Chief Justice, Supreme Court
Jeff Brown Justice, Supreme Court, Place 6
Lawrence Edward Meyers Justice, Supreme Court, Place 6
Gina Benavides Justice, Supreme Court, Place 7
Jeff Boyd Justice, Supreme Court, Place 7
Don Fulton Justice, Supreme Court, Place 7
Phil Johnson Justice, Place 8 badge-facebook Campaign Site Appointed by Rick Perry 2005, Elected 2008
Roberto Koelsch Justice, Place 8
TX Court of Criminal Appeals (6 Yr Term, Unlimited)
John Granberg Judge, Court of Criminal Appeals, Pl. 3 badge-facebook
Bert Richardson Judge, Court of Criminal Appeals, Pl. 3 badge-facebook
Kevin Patrick Yeary Judge, Court of Criminal Appeals, Pl. 4 badge-facebook Campaign Site
David Newell Judge, Court of Criminal Appeals, Pl. 9 badge-facebook Campaign Site
TX State Board of Education (4 Yr Term, Unlimited)
Nancy Bean State Board of Education 11
Patricia “Pat” Hardy State Board of Education 11 Elected 2002, 2004, 2008, 2012
Craig Sanders State Board of Education 11
Geraldine “Tincy” Miller State Board of Education 12 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Appointed by Mark White 1984, Elected 1988, 1992, 1996, 2002, 2006, 2012
Lois Parrott State Board of Education 12 Campaign Site
Mark Wester State Board of Education 12
Erika Beltran State Board of Education 13 badge-twitter badge-facebook
Junart Sodoy State Board of Education 13
TX State Senate (4 Yr Term, all seats run following decennial census, Unlimited)
Bob Hall State Senator 2
Van Taylor State Senator 8
Kelly Hancock State Senate 9 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2012
Gregory R. Perry State Senator 9
Nicolas Wallace State Senator 9
Don Huffines State Senate 16 Campaign Site
John Lawson State Senator 23 badge-facebook Campaign Site
Royce West State Senator 23 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 1992, 1996, 1998, 2002, 2004, 2008, 2012
Texas House of Representatives (2 Yr Term, Unlimited)
Brian Chapman State Representative 100
Eric Johnson State Representative 100 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2010, 2012
George Clayton State Representative 102 badge-facebook
Linda Koop State Representative 102 badge-facebook Campaign Site
Rafael M. Anchia State Representative 103 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Roberto R. Alonzo State Representative 104 Campaign Site Elected 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Rodney Anderson State Representative 105 badge-twitter Campaign Site
Susan Motley State Representative 105 badge-facebook Campaign Site
W Carl Spiller State Representative 105
Carol Donovan State Representative 107 badge-facebook Campaign Site
Kenneth Sheets State Representative 107 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2010, 2012
Leigh Bailey State Representative 108 badge-facebook
Morgan Meyer State Representative 108 badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Helen Giddings State Representative 109 Campaign Site Elected 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Toni Rose State Representative 110 badge-facebook Campaign Site Elected 2012
Yvonne Davis State Representative 111 Elected 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012
Michael Binkley State Representative 112
Angie Chen Button State Representative 112 badge-twitter Campaign Site Elected 2008, 2010, 2012
Cindy Burkett State Representative 113 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2010, 2012
Milton Whitley State Representative 113
Thomas Griffing State Representative 114 Campaign Site
Jason Villalba State Representative 114 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2012
Matt Rinaldi State Representative 115 badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Paul K. Stafford State Representative 115
Texas Justice, 5th Court of Appeals (Can be appointed if vacancy, otherwise elected for 6 year term, Unlimited)
Ada Brown Justice, 5th Court of Appeals, 3 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Appointed by Rick Perry 2013
David L. Bridges Justice, 5th Court of Appeals, 6 Campaign Site Elected 1996, 2002, 2008
Bill Whitehill Justice, 5th Court of Appeals, 8 badge-twitter badge-facebook Campaign Site
TX District Judge (4 Yr Term)
Bonnie Lee Goldstein Judge, 44th Judicial District
Martin Jerome Hoffman Judge, 68th Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Staci Williams Judge, 101st Judicial District Campaign Site
Tonya Parker Judge, 116th Judicial District badge-facebook Campaign Site Elected 2010
Dale Tillery Judge, 134th Judicial District Campaign Site Elected 2010
Jim Jordan Judge, 160th Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Gena Slaughter Judge, 191st Judicial District badge-facebook Elected 2006, 2010
Craig Smith Judge, 192nd Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Carl Ginsberg Judge, 193rd Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Ernest White Judge, 194th Judicial District badge-facebook Elected 2006, 2010
Fred Tinsley Judge, 195th Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Teresa Hawthorne Judge, 203rd Judicial District Elected 2006, 2010
Tammy Kemp Judge, 204th Judicial District badge-twitter badge-facebook Campaign Site
James Martin Judge, 254th Judicial District Campaign Site Elected 2010
Kim Cooks Judge, 255th Judicial District badge-twitter badge-facebook Campaign Site
David Lopez Judge, 256th Judicial District Elected 2006, 2010
Jennifer Bennett Judge, 265th Judicial District badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Lisa DeWitt Judge, 265th Judicial District Campaign Site
Amber Givens Judge, 282nd Judicial District Campaign Site
Rick Magnis Judge, 283rd Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Jennifer Balido Judge, 291st Judicial District
Stephanie N. Mitchell Judge, 291st Judicial District Campaign Site
Brandon Birmingham Judge, 292nd Judicial District badge-twitter Campaign Site
Janet Cook Judge, 292nd Judicial District
Emily G. Tobolowsky Judge, 298th Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Tracy Holmes Judge, 363rd Judicial District badge-facebook Campaign Site Elected 2006, 2010
TX Criminal District Judge & Attorney (4 year term)
Craig Watkins District Attorney badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2006, 2010
Susan Hawk Criminal District Attorney
Robert Burns Criminal Dist. Judge, Court 1 Campaign Site Elected 2006, 2010
Carter Thompson Criminal Dist. Judge, Court 5 Elected 2006, 2010
Jeanine Howard Criminal Dist. Judge, Court 6 Campaign Site Elected 2006, 2010
Elizabeth Frizell Criminal Dist. Judge, Court 7 Campaign Site
TX Family District Judge (4 year term)
Mary Brown Judge, 301st Judicial District
Tena Callahan Family Dist. Judge, 302nd Judicial District Campaign Site Elected 2006, 2010
Dennise Garcia Family Dist. Judge, 303rd Judicial District Campaign Site Elected 2004, 2006, 2010
Andrea Martin Family Dist. Judge, 304th Judicial District badge-facebook Campaign Site
Cheryl Lee Shannon Family Dist. Judge, 305th Judicial District Campaign Site Elected 1994, 1998, 2002, 2006, 2010
Andrea Plumlee Family Dist. Judge, 330th Judicial District Campaign Site Elected 2010
Dallas County Judge (4 year term)
Clay Jenkins Dallas County Judge badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2010
Ron Natinsky Dallas County Judge
D’Metria Benson County Court At Law 1 badge-facebook Campaign Site Elected 2006, 2010
Russell Roden County Court At Law 1 badge-facebook Campaign Site Elected 2002
King Fifer County Court At Law 2 Campaign Site Elected 2006, 2010
Sally Montgomery County Court At Law 3 badge-facebook Campaign Site Elected 2002, 2006, 2010
Mike Lee County Court At Law 3
Ken Tapscott County Court At Law 4 Campaign Site Elected 2006, 2010
Mark Greenberg County Court At Law 5 Campaign Site Elected 2002, 2006, 2010
Leah Lucius County Court At Law 5
Dan Patterson County Criminal Court 1 Campaign Site Elected 2006, 2010
Julia Hayes County Criminal Court 2 badge-facebook Campaign Site Elected 2010
Doug Skemp County Criminal Court 3 Campaign Site Elected 2006, 2010
Nancy Mulder County Criminal Court 4 Campaign Site
Lisa Green County Criminal Court 5 Campaign Site
Leah Lucius County Criminal Court 5
Angela M. King County Criminal Court 6 Campaign Site Elected 2006, 2010
Elizabeth Crowder County Criminal Court 7 Campaign Site Elected 1994, 1998, 2002, 2006, 2010
Tina Yoo Clinton County Criminal Court 8 Campaign Site Elected 2010
Peggy Hoffman County Criminal Court 9 Campaign Site Elected 2006, 2010
Rob Canas County Criminal Court 10 badge-facebook Elected 2006, 2010
Shequitta Kelly County Criminal Court 11 badge-twitter badge-facebook Campaign Site
Kristin Wade County Criminal Court of Appeals 1 Campaign Site Elected 1998, 2002, 2006, 2010
Jeffrey L. Rosenfield County Criminal Court of Appeals 2 Campaign Site Elected 2006, 2010
Brenda Hull Thompson County Probate Court 1 Campaign Site Elected 2010
Ingrid Michelle Warren County Probate Court 2 badge-facebook Campaign Site
Margaret Jones-Johnson County Probate Court 3 badge-facebook Campaign Site
Dallas County Officials
Felicia Pitre District Clerk Campaign Site
Stan Tungate District Clerk
Emmanuel Lewis Dallas County Clerk badge-facebook Campaign Site
John Warren Dallas County Clerk Campaign Site Elected 2006, 2010
Charles “Lingy” Lingerfelt Dallas County Treasurer badge-facebook
Pauline Medrano Dallas County Treasurer badge-twitter badge-facebook
Dallas County Commissioners
Mike Cantrell County Commissioner Precinct 2
Elba Garcia County Commissioner, Precinct 4 badge-twitter badge-facebook Campaign Site Elected 2010
Dallas County Justice of the Peace and Constable
Thomas G. Jones Justice of the Peace Pct. 1 Pl. 1
Valencia Nash Justice of the Peace Pct. 1 Pl. 2 Campaign Site
Gerry Cooper Justice of the Peace Pct. 2, Pl. 1
Bruce Parrott Justice of the Peace Pct. 2, Pl. 1
Bill Metzger Justice of the Peace Pct. 2, Pl. 2 badge-facebook
Al Cercone Justice of the Peace Pct. 3, Pl. 1
Steve Seider Justice of the Peace Pct. 3, Pl. 2
Esperanza Garcia Weller Justice of the Peace Pct. 4 Pl. 1
Norris “Stretch” Rideaux Justice of the Peace Pct. 4 Pl. 1
Ron Bivins Justice of the Peace Pct. 4 Pl. 1 badge-twitter
Katy Hubener Justice of the Peace Pct. 4 Pl. 2 Campaign Site
Michael R. Castro Justice of the Peace Pct. 4 Pl. 2
Sara Martinez Justice of the Peace Pct. 5 Pl. 1 Campaign Site
Juan Jasso Justice of the Peace Pct. 5 Pl. 2
Cleophas Steele Constable Pct.1
Ray Nichols Constable Pct. 2
Ben Adamcik Constable Pct. 3
Roy Williams Jr. Constable Pct. 4 badge-facebook
Beth Villarreal Constable Pct. 5 badge-facebook Campaign Site